ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 25-ին ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Յուլիա Լյովոչկինային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում` Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական վերջին զարգացումներին: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են մեր երկրի` ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ լինելու մասին: «Մեզ համար կարեւորը երկրում կայունության ու անվտանգության ապահովումն է»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանն այս տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ իրականացրել է Եվրոպայի առջեւ ստանձնած պարտավորությունները եւ հաստատակամ է համագործակցությունն առավել ընդլայնելու ու զարգացնելու հարցում:
Յուլիա Լյովոչկինան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է այն փաստը, որ Հայաստանում ներքաղաքական խնդիրը հանգուցալուծում ստացավ փոխըմբռնման եւ խաղաղ ճանապարհով:
Հյուրի խնդրանքով Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է մինչ այս կատարված աշխատանքը` հավելելով, որ բարեփոխումները շարունակական են լինելու: Արա Բաբլոյանը հավաստիացրել է, որ մասնավորապես կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես եղել է եւ կլինի ուշադրության կենտրոնում:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ ԱԺ նախագահն ասել է. «Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն քննարկումների սեղանի շուրջ` քաղաքական ուժերի փոխհամաձայնության արդյունքում: Մեզ համար առանցքայինն ազգային շահն է, որը վեր է ամեն ինչից»:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ կառավարության այն ծրագրերը, որոնք միտված կլինեն երկրի զարգացմանը, կստանան խորհրդարանական մեծամասնության աջակցությունը:

25 мая Председатель НС А.Баблоян принял содокладчика Мониторинговой комиссии ПАСЕ по делам Армении   Ю.Лёвочкину.
Приветствуя гостью в НС, А.Баблоян обратился к последних политическим развитиям в Армении. Глава парламента подчеркнул, что произошедшие события свидетельствуют о приверженности РА демократическим ценностям. “Для нас главное – обеспечение стабильности и безопасности страны”, - отметил спикер НС.
По словам А.Баблояна, Армения за эти годы шаг за шагом осуществляла взятые перед Европой обязательства, была привержена курсу расширения и развития сотрудничества.
Ю.Лёвочкина, поблагодарив за прием,   подчеркнула важность факта, что внутриполитическая проблема Армении получила мирную развязку, путем достижения взаимопонимания.
По просьбе гостьи, А.Баблоян коснулся проведения внеочередных парламентских   выборов в Армении, защиты прав человека.
В этом контексте глава парламента представил проделанную до сих пор работу, добавив, что реформы будут постоянными. А.Баблоян заверил, что, в частности, защита прав женщин и детей всегда находилась и находится в центре внимания законодательной власти.
В связи с проведением внеочередных парламентских   выборов в Армении Председатель НС подчеркнул: “Все вопросы должны решаться за столом переговоров – в итоге консенсуса политических сил. Для нас приоритетен национальный интерес, который превыше всего”.
А.Баблоян отметил, что направленные на развитие страны программы правительства получат поддержку парламентского большинства.