ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը մայիսի 25-ին ընդունել է ԵԽԽՎ մոնիթորինգի հանձնաժողովի Հայաստանի հարցերով համազեկուցող Յուլիա Լյովոչկինային:
Ողջունելով հյուրին Ազգային ժողովում` Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է Հայաստանում տեղի ունեցած քաղաքական վերջին զարգացումներին: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ տեղի ունեցած իրադարձությունները վկայում են մեր երկրի` ժողովրդավարական արժեքներին հավատարիմ լինելու մասին: «Մեզ համար կարեւորը երկրում կայունության ու անվտանգության ապահովումն է»,-ասել է ԱԺ նախագահը:
Արա Բաբլոյանի խոսքով` Հայաստանն այս տարիների ընթացքում քայլ առ քայլ իրականացրել է Եվրոպայի առջեւ ստանձնած պարտավորությունները եւ հաստատակամ է համագործակցությունն առավել ընդլայնելու ու զարգացնելու հարցում:
Յուլիա Լյովոչկինան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է այն փաստը, որ Հայաստանում ներքաղաքական խնդիրը հանգուցալուծում ստացավ փոխըմբռնման եւ խաղաղ ճանապարհով:
Հյուրի խնդրանքով Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Այս համատեքստում խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է մինչ այս կատարված աշխատանքը` հավելելով, որ բարեփոխումները շարունակական են լինելու: Արա Բաբլոյանը հավաստիացրել է, որ մասնավորապես կանանց եւ երեխաների իրավունքների պաշտպանությունը մշտապես եղել է եւ կլինի ուշադրության կենտրոնում:
Հայաստանում արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացման վերաբերյալ ԱԺ նախագահն ասել է. «Բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն քննարկումների սեղանի շուրջ` քաղաքական ուժերի փոխհամաձայնության արդյունքում: Մեզ համար առանցքայինն ազգային շահն է, որը վեր է ամեն ինչից»:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ կառավարության այն ծրագրերը, որոնք միտված կլինեն երկրի զարգացմանը, կստանան խորհրդարանական մեծամասնության աջակցությունը:

On May 25, the RA NA President Ara Babloyan received the Co-Rapporteur of PACE Monitoring Committee for Armenia Yuliya Lovochkina.
Welcoming the guest in the National Assembly, Ara Babloyan touched upon the recent political developments that happened in Armenia. The Head of the parliament has underlined that the recent events witness of the fact that our country is faithful to democratic values. “It is important for us to provide the stability and security in the country,” the NA President said.
In Ara Babloyan’s word, during these years Armenia has step by step fulfilled the obligations assumed before Europe and is resolute to further expand and develop the cooperation.
Thanking for the reception, Yuliya Lovochkina highlighted the fact that the inner-political problem in Armenia was solved through mutual understanding and peaceful means.
At the guest’s request Ara Babloyan touched upon the issues of holding the extraordinary parliamentary elections in Armenia and the protection of human rights.
In this context the Head of the parliament presented the work done before, adding that the reforms would be continuous. Ara Babloyan assured that particularly the protection of women’s and children’s rights had always been and would be at the centre of attention.
The NA President said about holding of the extraordinary parliamentary elections in Armenia: “All the issues should be solved around the table, as a result of mutual agreement of the political forces. The national interest is of key importance for us.”
Ara Babloyan has noted that the programmes of the government which would be aimed at the development of the country would be supported by the parliamentary majority.